Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

VIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” dobiegł końca. Zmagania 9 patroli przebiegały na szlakach partyzanckich o łącznej długości ok. 50 km. Przez trzy dni, od 4 do 6 października 2013, młodzież z całej Polski uczestniczyła w przyjacielskiej rywalizacji na trasach wiodących z Krościenka do Ochotnicy Górnej. Droga wiodła malowniczymi wzgórzami, z historycznie związanymi z partyzantką szczytami Marszałka i Lubania, następnie zmierzała poprzez Przełęcz Knurowsko do Bazy Partyzanckiej na Ustrzyku.
08.10.2013r.


    VIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” dobiegł końca. Zmagania 9 patroli przebiegały na szlakach partyzanckich o łącznej długości ok. 50 km. Przez trzy dni, od 4 do 6 października 2013, młodzież z całej Polski uczestniczyła w przyjacielskiej rywalizacji na trasach wiodących z Krościenka do Ochotnicy Górnej. Droga wiodła malowniczymi wzgórzami, z historycznie związanymi z partyzantką szczytami Marszałka i Lubania, następnie zmierzała poprzez Przełęcz Knurowsko do Bazy Partyzanckiej na Ustrzyku.

    W drugi dzień trasa przebiegała ochotnickim Szlakiem Edukacyjnym GPN zataczając koło poprzez Forendówki, Jaszcze, Ustrzyk. Młodzież musiała wykazać się wyjątkowo dużą sprawnością fizyczną jak również wiedzą historyczną z okresu pierwszej i drugiej konspiracji z terenów Małopolski i Podhala. Zróżnicowane zadania i gry terenowe połączone z wykorzystaniem wiedzy historycznej zmusiły uczestników do użycia całego swojego potencjału wiedzy i sprawności, aby osiągnąć zwycięstwo hojnie nagradzane przez organizatorów. Opiekun zwycięskiego patrolu miał zapewniony wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę, książkę historyczną i gadżety. Dla szkół przekazane zostały liczne pakiety książek i roczne prenumeraty wydawnictwa historycznego. Dodatkowe nagrody wręczyła pani Zuzanna Kurtyka, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 i przedstawiciele biur poselskich Europosła Zbigniewa Ziobro i Senatora Macieja Klimy. Powagi całemu przedsięwzięciu dodało złożenie kwiatów na ochotnickim cmentarzu i Msza Św.

    Po zakończonej mszy odbyła się inscenizacja Bitwy Ochotnickiej, na którą przyjechali zaproszeni przez nas członkowie zaprzyjaźnionych Grup Rekonstrukcyjnych z Powiśla Dąbrowskiego, Limanowej, Grybowa, Tarnowa jak również grupa niemiecka z Nowego Targu. We wspaniałym widowisku uczestniczyło ok. 50 rekonstruktorów.

    W uroczystym zakończeniu rajdu wzięli udział goście honorowi: żołnierz ZP „Błyskawica” - Zbigniew Paliwoda ps. „Jur”, Janusz Niemiec - syn mjr. Antoniego Żubryda, Zbigniew Kuraś - syn mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Pani Zuzanna Kurtyka odczytała ostatni rozkaz płk. Niegolewskiego, uczestnika szarży pod Somosierrą, który nie stracił nic na swojej aktualności:

„Ziemi polskiej strzec, w obce ręce jej nie sprzedawać, języka polskiego bronić, narodowość zachować”.

    Jako ostatni punkt odbyło się Ślubowanie Strzeleckie nowych członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej - rekonstruktorów z GRH „Błyskawica”. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

    Głównymi organizatorami tegorocznego rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie oraz Fundacja Strzelecka z Łodzi. Inicjatywę wspierali również: Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” – Podhale, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, 3. Pułk Strzelców Podhalańskich Powiśle Dąbrowskie. Honorowy patronat nad rajdem objęli: Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Marek Lasota, Panowie Zbigniew Kuraś (syn mjr Józefa Kurasia), Zbigniew Paliwoda ,,JUR” (żołnierz VI kompanii ZP ,,Błyskawica”), Panie Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010), Anna Paluch (Poseł na Sejm RP) oraz Panowie Jarosław Gowin (Poseł na Sejm RP), Maciej Klima (Senator RP), Andrzej Pająk (Senator RP) i Zbigniew Ziobro (Poseł do „Europarlamentu).

    Tematem rekonstrukcji była zasadzka przy ujściu potoku Jaszcze w Ochotnicy 18.10.1944 r.


    Jest ciepłe październikowe wczesne popołudnie 1944 r. W Gorcach trwa zakrojona przez okupanta na szeroką skalę akcja przeciw partyzancka mająca na celu „oczyszczenie” bezpośredniego zaplecza frontu przed spodziewaną ofensywą radziecką. Od strony Przełęczy Knurowskiej pojawia się kolumna oddziałów niemieckich, która kieruje się w stronę Ochotnicy, z zamiarem przeprowadzenia działań przeciw partyzanckich. Oddziały te po dotarciu do wsi rozpraszają się po "Banditendorfie" i rabują dobytek chłopów, aresztując przy tym wielu z nich.

    W tej sytuacji skąpe siły AK zwracają się o pomoc do mjr I. Zołotara, pod którego komendą w Gorcach działa kilkudziesięcioosobowy oddział partyzantki radzieckiej. Mjr I. Zołotar ma już zorganizowaną obronę na innej linii ponad Ochotnicą, gdyż spodziewał się uderzenia od północy, ale mimo to wydziela 30-osobową grupę Michaiła Siekaczowa z r.k.m. celem udzielenia wsparcia dla sił AK.

    Zasadzkę utworzono przy ujściu potoku Jaszcze, gdzie rozebrano drewniany mostek znajdujący się na tym potoku, i ustawiając w pobliżu radziecki r.k.m.. W tym czasie reszta partyzantów zajmuje pozycje nad drogą na stokach Majdówki, ok. 200 m od mostku, a dodatkowe patrole rozesłane zostają w rejon Skrodnego, Ciepielówki i potoku Mostkowe, w celu rozpoznania.

    Niemcy rabowali cały dzień, zupełnie nie zwracając uwagi na ruchy oddziałów partyzanckich i dopiero około 16.00 ich kolumna z racji tego że ciężarówki nie mogły przejechać przez Przełęcz Knurowską, nadjechała od strony Ustrzyka w stronę Ochotnicy Dolnej. Oddział niemiecki idący przed kolumną pojazdów jako straż przednia, dostaje się pod ogień partyzanckiego Diegtariewa Piotra Martynowa. Chwilę później ogień otwierają akowskie r.k.m. i p.m. i k.b. z Majdówki, co skłania Niemców do przegrupowania i podjęcia próby wyrwania się z zasadzki. Prowadzona jest chaotyczna wymiana ognia pomiędzy oddziałem niemieckim a partyzantami ryglującymi drogę, w trakcie której ginie lub jest rannych kilku niemieckich żołnierzy, w tym dowództwo oddziału. Wymiana ognia zaalarmowała kolumnę transportową, która nie dysponuje żadną siłą ognia, w związku z czym kolumna ta zatrzymuje się i wycofuje w kierunku Ustrzyka, pozostawiając straż przednią samej sobie.

    Z powodu całkowitego zaskoczenia i dzięki świetnej znajomości terenu partyzantom udaje się nie tylko „przygwoździć” Niemców ale także zmusić ich do całkowitej defensywy. Niemcy nie wiedząc z jaką liczbą partyzantów przyszło im walczyć, nie mając też żadnych szans na jakiekolwiek wsparcie, starają się wyrwać z zasadzki i ostrzeliwując się cały czas z broni długiej i automatycznej, skierować w stronę pobliskiego lasu, w poszukiwaniu kryjówki, pozostawiając na miejscu swoich poległych i rannych żołnierzy.

    Pojedynczymi grupkami odskakują w stronę pobliskich nierówności terenu i dalej w stronę lasu, poza zasięg ognia partyzantów, w dalszym ciągu chaotycznie się ostrzeliwując, po czym ich ogień powoli cichnie. Dowodzący oddziałami partyzanckimi obawiając się wciągnięcia w pułapkę nie podejmuje pościgu za uciekającymi Niemcami, tylko nakazuje utrzymać dotychczasowe pozycje w celu zablokowania i powstrzymania ewentualnego niemieckiego kontrnatarcia, które jednak nie następuje. Oddziały partyzanckie odchodzą następnie w stronę osiedla Skałka i Sołtysówka, gdzie ma nawiązać kontakt z IV batalionem 1psp kpt. Juliana Zapały „Lamparta”, stacjonujący w tym rejonie przygotowującym się do obrony, przed głównymi siłami niemieckimi.

    Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją oraz fragmentami wideo z rekonstrukcji i zakończenia Rajdu.


Uroczyste zakończenie VIII Rajdu from pomniksmolensk.pl on Vimeo.

/Magdalena Warych, Jan Dudor/
/fot. Magdalena Warych, Jakub Jaros/
Nasze blogi:
Komentarze
#1 | Magda dnia 09.10.2013
Polecam też piękne zdjęcia pod poniższym linkiem:
http://www.flickr...265059344/
Autor: Rafał Jabłoński-Zelek.
Dziękuję i pozdrawiam
#2 | Kazia dnia 08.10.2013
Zdjęcia rewelacyjne ale najlepsze to z naszą Naczelną, uchwyciłaś Magda świetnie. I z rekonstrukcji. Ależ była pogoda! Widać że wszystko się udało. Pozdrawiam.
#3 | Artur dnia 08.10.2013
Naczelna z pepeszą Smile. Co się później dziwić jak padają pytania od weteranów kiedy zaczynamy powstanie. Już oni wiedzą kogo pytaćSmile. Świetna relacja. Pasy się znowu pochowały i pewnie Admin techniczny coś powie no ale co tam. Pozdrowienia
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną