Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Poniżej publikujemy relację p. Witka Skonicznego z sydneyskiej Uroczystości odsłonięcia i poświecenia kamienia i tablicy pamiątkowej w hołdzie 96-ciu Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem. Autorowi dziękujemy a Polonię pozdrawiamy serdecznie!
10.05.2011r.


Poniżej publikujemy relację p. Witka Skonicznego z sydneyskiej Uroczystości odsłonięcia i poświecenia kamienia i tablicy pamiątkowej w hołdzie 96-ciu Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem.

Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznice Tragedii, dnia 10 kwietnia 2011 r. o godz.18.30 na terenie Polskiego Kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong (dzielnica w Sydney).

Zaczęliśmy odegraniem i odśpiewaniem Polskiego Hymnu Narodowego:


Następnie wygłosiłem krotki wstęp i poprosiłem Rektora naszego Kościoła ks.dr Antoniego Dudka o dokonanie aktu odsłonięcia i poświecenia kamienia i tablicy pamiątkowej:

Po poświeceniu odczytałem list jaki skierował do naszego Komitetu Prezes PiS, Pan Premier Jarosław Kaczyński.Treść listu Prezesa Kaczyńskiego:
Następnie głos zabrał Konsul Generalny RP w Sydney Pan Daniel Gromann,który przybył na nasza Uroczystość z własnej woli, co zostało przyjęte z szacunkiem przez wszystkich zebranych. Po tej części oficjalnej, przenieśliśmy się wszyscy do Kościoła gdzie ks.dr Antoni Dudek odprawił Msze Świętą, koncelebrowana w asyście siedmiu polskich księży (zdj.nr 151,186 i 211). Wygłoszona homilia n.t. Wskrzeszonego Łazarza wywołała burzę oklasków.

Następnie, w pięknym wnętrzu tegoż Kościoła, w cudownej i dostojnej atmosferze, odbył się Koncert poetycko-muzyczny p.t. "Pamiętamy", przygotowany i wykonany przez polonijnych artystów.
Poziom artystyczny wykonania zasługuje na najwyższa ocenę i artyści zostali za to obdarowani burzą oklasków. Na koniec wszyscy, stojąc, odśpiewaliśmy pieśń Jana Pietrzaka "Żeby Polska Była Polską".

Po koncercie trudno było się rozstać i większość z nas gromadziła się wokół kamienia wspominając i roniąc niejedną łzę po stracie tylu wspaniałych Polskich Patriotów.
Na zdjęciach poniżej - poczty sztandarowe: Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii, Oddziału Armii Krajowej w Sydney, Solidarności i Harcerstwa Polskiego.Poniżej - krzyż smoleński z Godłem Polski i kamień z tablicą pamiątkową:


Napis na tablicy:

NON OMNIS MORIAR
W PIERWSZA ROCZNICE TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ
W HOLDZIE PREZYDENTOM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
LECHOWI KACZYŃSKIEMU
I RYSZARDOWI KACZOROWSKIEMU
ORAZ TOWARZYSZĄCYM IM
W DNIU 10 KWIETNIA 2010 R.
94-em POLSKIM PIELGRZYMOM POLEGŁYM
W DRODZE DO KATYŃSKICH MOGIŁ
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
POLONIA Z SYDNEY


nad tablica umieszczony jest Krzyż smoleński z Godłem Polski. Pod tablica Urna z ziemia z lasu smoleńskiego, z miejsca gdzie leżały szczątki samolotu. Napis na Urnie brzmi:

URNA Z ZIEMIĄ SMOLEŃSKĄ UŚWIĘCONA KRWIĄ POLSKICH PATRIOTÓW.


Poniżej od lewej stoją: twórca płyty, art. rzeźbiarz Piotr Ozerski, Rektor Polskiego Kościoła w Marayong ks.dr Antoni Dudek, Prezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia" Adam Gajkowski, Witold Skonieczny.


Poniżej ks.dr Antoni Dudek i Witold Skonieczny - zmęczeni ale zadowoleni ze spełnionej misji.Uroczystość zakończyliśmy ok. godz.22.00.


Inicjatorem projektu był Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii, którego jestem członkiem. W listopadzie 20101 r. założyliśmy Komitet Upamiętniający Ofiary Tragedii pod Smoleńskiem. W skład Komitetu weszli:

- ks.dr Antoni Dudek - rektor polskiego kościoła w Marayong (dzielnica w Sydney),
- Jolanta Kotowicz - Stowarzyszenie "Nasza Polonia" ,
- Jolanta Kidon - Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii, Skarbnik Komitetu,
- Tadeusz Tarmas - Oddz.Armii Krajowej w NSW (stan Nowa Poludniowa Walia),
- Aleksander Oczak - Stowarzyszenie "Nasza Polonia",
- Andrzej Pokorski - Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii, Sekretarz Komitetu,
- Witold Skonieczny - Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii. Przewodniczący Komitetu.


Fundusze uzbierane zostały z dotacji od organizacji polonijnych ( m.in. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Armia Krajowa, Federacja Polskich Organizacji w NSW, Związek Seniorów, Związek Polskich Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie "Nasza Polonia" ) oraz od osób prywatnych.

Tablice z brązu silikonowego o wymiarach 52 cm x 43 cm wykonał artysta rzeźbiarz Piotr Ozerski. Krzyż smoleński z Godłem Polski oraz Urna z ziemia ze Smoleńska zostały wykonane i darowane Komitetowi przez kolegę Adama Gajkowskiego - Przewodniczącego Stowarzyszenia "Nasza Polonia ".

Ziemię ze Smoleńska otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Michała Szeligi z Wrocławia, uczestnika Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Ziemia, jak zostaliśmy poinformowani, pochodzi "spod wraku naszego rozbitego samolotu ze Smoleńska ". Wraz z ziemia smoleńską otrzymaliśmy również ziemię z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bukowni. Zostały one umieszczone w krzyżu smoleńskim, na odwrotnej stronie, w specjalnie wyborowanych otworkach.

Napis na Urnie:
URNA Z ZIEMIA SMOLEŃSKA, UŚWIĘCONA KRWIĄ POLSKICH PATRIOTÓW.


Sam kamień, twardy piaskowiec australijski ( 2,5 tony ), został nam podarowany przez kolegę Andrzeja Narela. Firma budowlana Andrzeja Narela, "NAREL CIVIL ENGINEERING Pty. Ltd." również bezinteresownie zainstalowała kamień na terenie polskiego Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong.

Sama Uroczystość odbyła się właśnie na terenie wyżej wymienionego Kościoła, w pierwsza rocznice tragedii, w dniu 10 kwietnia 2011 r. o godz. 18.30 (naszego czasu). Odsłonięcia i poświecenia pomnika dokonał ks.dr Antoni Dudek a towarzyszyło mu siedmiu polskich księży z innych ośrodków duszpasterskich w Sydney.

Wcześniej o naszym przedsięwzięciu powiadomiliśmy listownie Prezesa PiS, Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego, który był uprzejmy nam odpisać.

Oto kilka zdjęć z prac wykończeniowych na kilka dni przed odsłonięciem i poświeceniem kamienia.


Od lewej: art.rzeźbiarz Piotr Ozerski, ks.dr Antoni Dudek, Andrzej Pokorski i Witold Skonieczny (członkowie Komitetu),

Barbara Ozerska (zona Piotra) reszta jak wyżej

Po mojej prawej stronie - Elżbieta, moja żona,

W tle widać fragment Koscioła,


Ostatnie dotknięcia wykończeniowe.

Komentarze
#1 | Vitek Skonieczny dnia 13.05.2011
Pani Anno dziekuje bardzo.
#2 | 222 dnia 13.05.2011
Wyrazy glebokiego szacunku dla wszystkich zaangazowanych w prace nad tym monumentem.
Piotrze, wspaniala tablica, milo tym bardziej ze moge powiedziec "znam tego artyste" - zona brata Twojego szwagra. Pozdrowienia dla Basi.
Panie Witoldzie, panski obraz jest niesamowity, mowi sam za siebie. Gratulacje.
#3 | Artur dnia 11.05.2011
Dziękujemy za pamięć, patriotyzm i wspaniały monument. Oczywiście za relację również. Serdecznie pozdrawiamy.
#4 | Vitek Skonieczny dnia 11.05.2011
Dziekujemy panie Arturze !

Witek Skonieczny
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną